Intézmény bemutató

 kis ovi belso

 „Hajolj felém, tanulj meg engem.

Próbáld meghallani csepp

hangomat, hogy rám ismerj"

(Szabó Magda)

 

1996 óta Gyód Község központjában, családias környezetben, a falu "ékszerdobozaként" működik 25 (+20%) férőhelyes, egycsoportos, német nemzetiségi intézményünk.

Gyód közel 800 fős lakosságával eredetileg sváb falu, az itt élők igénylik a német nemzetiségi hagyományok ápolását, a német kisebbségi nevelést nyújtó kétnyelvű óvodai ellátást.
Az intézmény a Fő utca közepén helyezkedik el, egy impozáns épületegyüttesben a templommal.

Az óvodában 3 óvónő és egy dajka foglalkozik nap, mint nap a gyermekekkel.

 

 Az intézmény vezetője

   
   horvath brem marianna  
   Horváth-Brém Marianna
igazgató
 

 Óvodapedagógusaink

   
 krum csabane    hornyekine pais rebeka

Krum Csabáné
német nemzetiségi óvodapedagógus

  Hörnyékiné Pais Rebeka
óvodapedagógus

 Dajkánk

   
 meszaros gezane    
 Mészáros Gézáné    

 

A pedagógiai munka a Helyi Pedagógiai Program alapján folyik, melyet minden szülő megismerhet, nyilvános dokumentum.

Célunk:

A családban nevelkedő kisgyermek számára a családi nevelésre alapozva, azt kiegészítve, napközbeni ellátás keretében a gyermek fizikai- és érzelmi biztonságának és jóllétének megteremtésével, feltétel nélküli szeretettel és elfogadással, a gyermek nemzetiségi / etnikai hovatartozásának tiszteletben tartásával, identitásának erősítésével kompetenciájának figyelembevételével, tapasztalatszerzési lehetőség biztosításával, viselkedési minták nyújtásával elősegíteni a harmonikus fejlődést a családi nevelést kiegészítve.

A gyermekek egyéni fejlettségéhez, igényeikhez, szükségleteikhez, érési tempójukhoz igazodó, a gyermeki szabadságot tiszteletben tartó differenciált személyiségfejlesztés, a tanuláshoz szükséges képességek és részképességek megalapozása a játékban és a játékos tevékenységekbe ágyazottan.
Célunk továbbá a családokkal való együttműködés, a folyamatos párbeszéd biztosítása.

Programunk a gyermekek számára önfeledt, boldog gyermekkort jelent, amelyben:

  • kedvük, igényeik, elképzeléseik, vágyaik szerint játszhatnak, mozoghatnak
  • átélhetik a mesék, versek szárnyaló világát, bábozhatnak, dramatizálhatnak
  • átérezhetik a hagyományok üzenetét
  • nap mint nap változatos színes élményeket szerezhetnek önmagukról, barátaikról, a segítő, befogadó, elfogadó felnőttek jelenlétéről, a közösségről, az őket körülvevő világról, a természet csodáiról, számok, mennyiségek birodalmáról
  • megismerkednek a környezetvédelem alapjaival
  • tudásukat önmaguk szerzik meg, maguk fejtik meg, és cselekvésen keresztül sajátítják el, s képesek alkalmazni
  • játszva tanulhatnak egymástól és a felnőttektől
  • a kérdéseiket bátran, nyíltan megfogalmazhatják
  • megtapasztalják, hogy a megoldandó helyzeteknek számos megoldása lehetséges

Az óvodai nevelésünk gyerekközpontú, ennek megfelelően a gyermeki személyiség kibontakoztatására törekszünk. Minden gyermek külön egyéniség, igyekszünk a legjobb tudásunk szerint fejleszteni őket nyugodt, derűs, szeretetteljes légkörben. A kezdeményezések tervezésénél a gyermekek életkori sajátosságait, fejlettségi szintjüket vesszük figyelembe.

Napirendünkben a játék kiemelt szerepet kap, melyben vágyait, élményeit jeleníti meg, miközben sok fontos ismeretet, élményt, tapasztalatot szerez az őt körülvevő világról és közben észrevétlenül elér arra a szintre, ahol már megkezdheti tanulmányait az iskola első osztályában.
Vegyes életkorú a csoportunk, így tágabb lehetőség nyílik a gyerekekkel való egyéni bánásmódra, a differenciálásra és a szocializációs feladatok is könnyebben megvalósíthatók.

A napot a gyerekek a mindennapos testneveléssel kezdik, melyet a tízórai után a kezdeményezések követnek. Napi szinten, játékosan ismertetjük meg a gyermekekkel a német nyelvet nemzetiségi óvodapedagógus – Andi néni - segítségével.

Szülői hozzájárulással minden nap gyümölcsnapot tartunk, mely a gyerekek egészséges életmódra való nevelésének egyik fontos pillére, a helyes táplálkozási szokások kialakítását szeretnénk ezzel a gyerekekben tudatosítani.
Udvarunk védett, tágas, megfelelő színtere a levegőn tartózkodásnak, udvari játéknak.

A gyerekeknek hetente egyszer a modern tánc megismerésére, megszeretésére, az alapok elsajátítására nyílik lehetősségük az óvoda keretein belül. A foglalkozásokat Horváth Tamás diplomás táncpedagógus tartja.
Minden évben nagy gondot fordítunk a nagycsoportosok logopédiai és szükség esetén iskolaérettségi felméréseire.

2025/26-os nevelési évtől kezdve az Óvodai Nevelés Országos Alapprogramjának módosítása alapján óvodánkban is kiegészítésre kerül az nagycsoportosok iskolára való felkészítése. Az eddigi nevelési években is heti három alkalommal tartottunk iskolára felkészítő foglalkozást, ami öt alkalomra (heti három magyar nyelvű és heti kettő német nyelvű) bővül.

"A gyermekek a tanköteles korukat megelőző nevelési évben a későbbi eredményes iskolai előrehaladáshoz fontos képességeik és készségeik fejlesztése érdekében az óvodai csoportokban naponta összesen 45 perces időkeretben, a feladatra differenciált, a gyermek egyéni terhelhetőségéhez igazodó – amennyiben az infrastrukturális adottságok lehetővé teszik, külön térben szervezett – iskola-előkészítő fejlesztő pedagógiai tevékenységben vesznek részt.”

Erre a feladatra külön, teljeskörűen felújított “Bölcs Baglyok szobája” került berendezésre új bútorokkal, eszközökkel, melyek segítik a gyerekeket az iskolára való felkészülésben.

Az óvoda gyermek háziorvosa Dr Sas Yvette, aki folyamatosan figyelemmel kíséri, ellenőrzi, javaslataival segíti, hogy a gyermekek az életkoruknak megfelelő testi és szellemi fejlettséget érjenek el.
Szoros kapcsolatot tartunk fenn Földiné Sárosi Ágnes védőnővel, aki nem csak otthon, családi légkörben kíséri figyelemmel a kicsik fejlődését, hanem nyomon követi többek között a gyerekek beilleszkedését a közösségbe, a szociális fejlettségüket, a társas kapcsolataikat.

A 2023/2024-es nevelési évben 29 kisgyermek látogatja a csoportot. A gyerekek főként gyódi és keszüi lakosok, de van bejáró gyermekünk Bicsérd és Zók településekről is.

A gyermekek napi háromszori étkezésben részesülnek, melyet a keszüi Bölcs Csibe Bölcsőde főzőkonyhájából szállítunk és a helyi melegítőkonyhán való feldolgozás után kerül a gyerekek asztalára. Az élelmezéssel és a befizetésekkel kapcsolatos kérdésekkel, problémákkal az óvodaigazgatóhoz lehet fordulni.

Az intézmény felszereltsége az előírásoknak megfelelő, az utóbbi években számos fejlesztés történt ezen a téren. Az udvari játszóeszközök 2024-ben teljes mértékben megújultak, bővültek. A belső bútorok, az asztalok, ágyak, székek újszerűek, a játékok bővítése és pótlása folyamatos.